Historie londýnského Toweru sahá až do 11. století, kdy byl založen Vilémem Dobyvatelem jako
pevnost k obraně města a je tak jednou z nejstarších zdejších pamětihodností. Centrální čtvercová část
hradu se čtyřmi věžemi je známá jako White tower (Bílá tvrz) a kolem ní se ovíjí dva prstence
ochranných kamenných hradeb. Strategicky položená stavba leží jižně od finanční čtvrti City hned vedle mostu
Tower bridge na břehu Temže
a dostanete se k ní od blízké stanice metra Tower hill na linkách Circle a District.
Od svého vybudování vykonával Tower of London celou řadu funkcí. Jeho primárním posláním bylo sloužit jako pevnost, časem se z něj stalo i obávané vězení pro hříšníky z vyšších vrstev, popraviště, zbrojnice, pokladnice a kancelář ministerstva obrany. Ve vězeňských kobkách zde strávilo krušné chvíle mnoho osobností nejen britské historie - například neúspěšný anglický panovník Jindřich VI., který zde byl dokonce zavražděn, Guy Fawkes odsouzený za plánování atentátu na britského krále Jakuba I. výbuchem v Parlamentu či nacistický předák Rudolf Hess. Tower si také vysloužil přízvisko nejstrašidelnějšího místa Anglie, kde se prý v noci zjevují duchové popravených a umučených.
Odvěkými strážci a obyvateli Toweru jsou Yeoman Warders, populárně přezdívaní jako Beefeateři, jejichž úkolem je zabezpečovat provoz hradu včetně všech příslušných ceremonií a provázet turisty. V současnosti jich je dohromady 36 a potkat je můžete po celém Toweru - díky charakteristickým černočerveným uniformám jsou těžko přehlédnutelní. Stát se jedním z Beefeaterů je velká čest, pro kterou je nutné splnit několik podmínek - být například bývalým členem britské armády nebo získat určitá vyznamenání za dobrou službu vlasti. Jednou z povinností prováděnou každou noc je rituální uzamykání Toweru nazvané Ceremony of the keys (Obřad klíčů). Důležitým Beefeaterem je tzv. Ravenmaster, který má za úkol starat se o blaho osmi havranů chovaných v pevnosti. Podle známé legendy totiž tito havrani nesmí opustit Tower, jinak britská monarchie zanikne - proto mají ptáci zastřižená křídla.
Největším magnetem pro návštěvníky hradního komplexu je klenotnice Jewel House ukrývající britské korunovační klenoty, které jsou zde uloženy od 13.století. Pokud vystojíte několikasetmetrovou frontu zvědavých turistů, dostanete se do podzemního trezoru, kde se po prohlédnutí instruktážních filmů o klenotech a překonání síní s méně cennými symboly dostanete až k nejhlídanější místnosti s jezdícím pásem umožňujícím pohled na nejvzácnější poklady britské říše. Ve skleněných vitrínách zde leží královské koruny včetně největšího diamantu světa Koh-i-nooru a dalších relikvií používaných pro korunovační ceremoniály nových monarchů.
Tower můžete navštívit celoročně a připravte se, že jeho průzkumem strávíte minimálně několik hodin. Rozhodně lze ale i přes výši vstupného jeho návštěvu vřele doporučit. Lístek pro dospělého stál na podzim 2012 £20.90 a kromě expozice korunovačních klenotů můžete navštívit i další části hradu, kterými jsou například bohatě zásobená zbrojnice či mučírna. Kompletní informační servis v angličtině nabízí web http://hrp.org.uk/TowerOfLondon.
© MěstaSvěta.cz | Podmínky užití