Westminsterské opatství je religiózní a především historický objekt, který svým významem pokoří málokteré jiné místo
Velké Británie. Po staletí se pod jeho střechou odehrávaly ty nejdůležitější ceremoniály anglických dějin,
o kterých by zdi chrámu mohly vyprávět bez ustání dny a týdny. Posvátná úcta obejme
každého jen při pohledu na majestátné severní či západní průčelí stavby, kudy lze vstoupit do jejího nitra. Odtud je
to jen pár desítek metrů ke stanici metra Westminster na linkách Circle, District a Jubilee
a k budově britského Parlamentu.
Okolí Westmister Abbey nevypadalo vždy jako dnes - v osmém století zde podle pověstí byl pustý ostrov Thorney Island obklopený močály, na kterém vyrostl klášter zasvěcený sv. Petrovi. Postupně nabýval silnějšího vlivu až byl kolem roku 1050 Edwardem Vyznavačem přetvořen na opatství. Do dnešní gotické podoby se chrám dostal ve 13. století díky Jindřichu III., který se nechal inspirovat nejznámějšími francouzskými katedrálami a věnoval na stavbu neuvěřitelné množství finančních prostředků - údajně jde o nejdražší církevní stavbu středověku. Od té doby zde byli mimojiné korunováni kromě tří výjimek všichni angličtí panovníci a proběhl tu i smuteční obřad po smrti princezny Diany.
Opatství slouží nyní zároveň jako církevní svatyně a místo věčného odpočinku známých britských osobností a panovníků, kterých je tu dohromady přes tři tisíce. Svůj klid zde našli například přírodovědec Charles Darwin, otec nukleární fyziky Ernest Rutherford či spisovatelé Rudyard Kipling (autor Knihy džunglí) a Charles Dickens (autor románu Oliver Twist). Ostatky spisovatelů jsou shromážděny v části kostela nazvané Poets' corner. Nejznámější hrobkou je ta patřící Siru Isaacu Newtonovi - je velmi umně zdobená sochařskými a malířskými výtvory oslavujícími vědecké objevy svého obyvatele a nad ní se vyjímá koule s motivy zvěrokruhu.
Nové zvýšení popularity přinesl budově kontroverzní román Šifra mistra Leonarda od spisovatele Dana Browna, který vyšel roku 2003 a pobouřil pohlaváry křesťanské církve po celém světě. Jedna ze závěrečných scém dějství se odehrává přímo v interiéru chrámu a od té doby tu pendlují hordy turistů dychtících projít se po místech, kudy vedly kroky jejich hrdinů. Organizují se pro ně dokonce speciální výpravy, kde se snaží místní zřízenci tyto tužby naplnit a zároveň opravit některé faktické chyby, kterých se Brown ve svém díle dopustil. Představenstvo opatství také zakázalo v chrámu natáčení scén pro filmové zpracování románu a hollywoodští filmaři se museli spokojit s jinými londýnskými katedrálami jako kulisami- Winchester Cathedral a Lincoln Cathedral.
Westminster Abbey bylo přístupné na podzim 2012 za poplatek 16 £, zadarmo se můžete dostat dovnitř během probíhající mše. Vstupné je však jediným příjmem opatství, proto je doporučeníhodné v této době alespoň přispět na jeho údržbu - návštěva určitě stojí za několik liber navíc. Obsáhlý informační zdroj pro návštěvníky se nachází na webu www.westminster-abbey.org, kde naleznete kalendář nadcházejících akcí, program bohoslužeb a další informace.
© MěstaSvěta.cz | Podmínky užití