Města světa


Letenky - levné letenky po Evropě i do světa, Akční letenky - Paříž, Londýn, New York, Dubaj, Bangkok a další

Praha, Londýn, Vídeň, Drážďany, Paříž, Benátky, Dubaj, New York, Los Angeles, San Francisco, Budapešť, Salzburg, Peking


Peking

Náměstí Tiananmen



Věhlasné náměstí Tiananmen je pomyslným srdcem Pekingu, kterému se žádný návštěvník města nevyhne. Nachází se přímo v centru a na mapě ho rozhodně nepřehlédnete - je to obrovská šedivá plocha o rozměrech 880 metrů délky na 500 metrů šířky. Geograficky leží náměstí téměř ve středu Pekingu a kolem něho se prstencovitě ovíjí čtyři městské okruhy i další dopravní tepny v pravidelné pravoúhlé síti podobné americkým velkoměstům. Jsou zde i tři stanice podzemní dráhy - na severní straně náměstí zastávky červené linky číslo 1 Tiananmen West a Tiananmen East a na jižním cípu stanice modré okružní linky číslo 2 jménem Quianmen.

Brána nebeského klidu

Na severním konci náměstí leží nejznámější pekingský symbol - rudá Brána nebeského klidu nesoucí od smrti Mao Ce Tunga v roce 1976 obraz s jeho podobiznou. Tudy se vchází do Zakázaného města a odtud také Velký Mao například pronesl projev o založení Čínské lidové republiky 1. října 1949 nebo sledoval protesty během své známé Kulturní revoluce. Bránu střeží všudypřítomní příslušníci policejních složek, kteří jsou jinak rozmístěni spolu s kamerami po celé ploše náměstí. Jsou hákliví na focení podobizny Maa z velké blízkosti, proto je lepší být nenápadný. Pěkné fotky se dají pořídit večer, kdy je brána do desáté hodiny celkem vkusně osvícena.

Všelidové shromáždění a Národní muzeum Číny

Po západním a východním okraji náměstí stojí proti sobě budovy Všelidového shromáždění a Národního muzea Číny. Západní budova slouží jako parlament Čínské lidové republiky a byla postavena dobrovolníky k desátému výročí jejího založení. V obřích halách a kongresových sálech dokáže pojmout až deset tisíc čínských pohlavárů, kteří se zde často schází k rokování o budoucnosti své vlasti. Budova je přístupná i návštěvníkům, je však nutné podstoupit martyrium několikasetmetrové čínské fronty.

Na pohled parlamentu hodně podobně vypadá pak budova muzea na východní straně prostranství, kde se nachází sbírky velebící minulost rudé říše. Interiér je rozdělen na dvě části - Muzeum čínské historie a Muzem čínské revoluce. První z nich připomíná minulost Číny od prvního lidského jedince na jejím území po vládu poslední dynastie Čching. Druhá část pak oslavuje komunistické počiny až do založení republiky roku 1949.

Maovo Mauzoleum

Uprostřed náměstí nepřehlédnete 38 metrů vysoký Památník lidových hrdinů a nevzhlednou budovu Maova mauzolea. Tam leží nejvýznamější osobnost čínských dějin pečlivě balzamovaná po vzoru moskevského Kremlu. Pokud není zrovna Maovo tělo na "údržbě" a mauzoleum proto uzavřené, tak se můžete přidat k tísnícím se davům a po vytrpěné frontě si vychutnat obchůzku kolem ostatků člověka, který má největší zásluhu na podobě moderní Číny.

Tiananmen 1989

Tiananmen je záměrně jediná pekingská plocha vhodná k většímu shromažďování lidí, proto se zde odehrálo v minulosti hodně protestů či oslavných střetnutí. Nejznámějším, ale zároveň nejsmutnějším, incidentem byly demonstrace studentů a intelektuálů proti levicovému režimu, které se odehrály v létě revolučního roku 1989. Vláda nevyslyšela své nespokojené občany a potlačila zárodek revoluce silou. Dodnes není jasné, kolik lidí tehdy zaplatilo za svůj kritický postoj k mocnářům životem a kolik lidí skončilo ve vězení. Více si přečtěte třeba zde



  • Úvodní

Co navštívit

  • Památky
  • Zajímavá místa
  • Velká čínská zeď

Mapy a počasí

  • Mapy Pekingu
  • Počasí

Doprava

  • Doprava do Pekingu
  • Doprava v Pekingu
  • Letenky do Pekingu

Specifika

  • Peníze a ceny

Diskuze

  • Diskuze

Ostatní

  • Odkazy



© MěstaSvěta.cz | Podmínky užití

Covid v obcích