Města světa


Letenky - levné letenky po Evropě i do světa, Akční letenky - Paříž, Londýn, New York, Dubaj, Bangkok a další

Praha, Londýn, Vídeň, Drážďany, Paříž, Benátky, Dubaj, New York, Los Angeles, San Francisco, Budapešť, Salzburg, Peking


Peking

Zakázané město



Pokud projdete z náměstí Tiananmen Branou nebeského klidu, rázem se ocitnete mezi hradbami na vstupním náměstí grandiózního palácového komplexu známého jako Zakázané město. Město je neobyčejně rozlehlé - na délku má téměř kilometr a rozhodně dělá čest čínskému megalomanismu. Celé je obehnané vysokou zdí se strážními věžemi a vodním příkopem a přístupné buďto z jihu zmíněnou Bránou nebeského klidu či ze severu od parku Jingshan. Nejbližší zastávkou metra je Tiananmen East na lince číslo 1.

Historie Zakázaného města

Stavba budoucího sídla čínských císařů započala roku 1407 a trvala celých 14 let, údajně se jí zúčastnilo na milión dělníků. Svůj název získalo pro uzavřenost vůči světu obyčejných smrtelníků - postupně se zde vystřídalo 24 císařů dynastií Ming a Čching, kteří dovolili vstoupit do města jen vybranému služebnictvu, konkubínám či posluhovačům. A ten, kdo jednou vstoupil dovnitř, se již nikdy nemohl vrátit zpět. I tak však denně podstupovali zástupy mladíků povinnou kastraci, aby se mohli stát eunuchy ve službách panovníka a vymanili se z nuzných podmínek obyčejného života. Polovina jich při tomto zákroku zahynula, což jen dokládá tehdejší vůli po životě mezi císařskými zdmi.

Areál Zakázaného města

Areál je postaven na severo-jižní ose, kdy hlavní vchod do jednotlivých budov je vždy z jihu. Ceremoniální i obytné objekty se pyšní typicky čínskými honosnými názvy - Palác nebeské čistoty, Síň velkého spojení či Palác pozemského klidu. Největší stavbou je Síň nejvyšší harmonie na druhém nádvoří z jihu, kde probíhali nejdůležitější obřady a kterou nesměla žádná jiná budova nebo strom v areálu převýšit. U severního vstupu se nachází příjmený parčík plný altánků a stromů, kde většinou odpočívají znavení návštěvníci.

Symbolika

Čínští panovníci se s oblibou přirovnávali k bohům a jejich sídlo muselo být tomuto účelu ideálně přizpůsobeno. Zakázané město je proto prodchnuto symbolikou, která je neznalým skryta, ale při bližším seznámení vystupuje na povrch na každém kroku. Počet místností komplexu je například přesně roven číslu 9999, protože devítka byla považována za magickou a stejné slovo znamená v čínštině dlouhý. Většina dveří paláce je díky tomu zpevněna devíti řadami hřebů zatlučených po devíti. Strážní věže mají 9 střešních trámů, 18 sloupů a 72 střešních podpěr, což jsou všechno násobky devíti a součet dává číslo 99. Dominantní barvou je všude žlutá, protože znamená barvu císařské rodiny - všechny budovy jsou žlutě zastřešeny, jedinou výjimkou je knihovna s černou střechou, která má symbolicky chránit před ohněm.

Prohlídka Zakázaného města

I když je možné vstoupit do Zakázaného města z jihu i severu, rozhodně zvolte jižní směr přes Bránu nebeského klidu. To je hlavní vstup, kde se sice nevyhnete přivítání dotíravými prodejci různých tretek a jiných zájemců o obsah Vaší peněženky, ale uvidíte město ve správném sledu a jeho nejdůležitější stavby dříve, než Vás unaví jeho rozsáhlost. Pro návštěvu celého města si vyhraďte rovnou několik hodin a pořiďte když už ne živého, tak alespoň knižního průvodce - největší palácový komplex světa a jedno z nejváženějších míst Číny si nezaslouží jen tak proběhnout a párkrát cvaknout fotoaparátem. Otevřeno je každý den od 8.30 do 16.30 a vstupné činí 60 yuanů.

Další informace

Zcela vyčerpávající průvodce Zakázaným městem je v angličtině přístupný na adrese www.kinabaloo.com/forbidden_city.html, který Vás postupně provede celým komplexem. Web působí sice jednoduše, ale obsahuje maximum informací a obrázků. Na stejném webu pak naleznete i mapu Zakázaného města.



  • Úvodní

Co navštívit

  • Památky
  • Zajímavá místa
  • Velká čínská zeď

Mapy a počasí

  • Mapy Pekingu
  • Počasí

Doprava

  • Doprava do Pekingu
  • Doprava v Pekingu
  • Letenky do Pekingu

Specifika

  • Peníze a ceny

Diskuze

  • Diskuze

Ostatní

  • Odkazy



© MěstaSvěta.cz | Podmínky užití

Covid v obcích